Jednání „Podvýboru pro Policii ČR…“ dne 09. února 2017
Dne 09. února 2017 proběhlo zhruba dvouhodinové jednání Podvýboru pro Policii České republiky, obecní policie a soukromé bezpečnostní služby“, kterému předsedal poslanec Zdeněk Ondráček. Dále byli přítomni poslanci Stanislav Huml, Daniel Korte, Václav Klůčka, Marek Benda a Matěj Fichtner. Za odborové organizace byli přítomni – Zdeněk Drexler (předseda Unie BS), Petr Tomek (místopředseda NOS PČR), Zdeněk Bartoň (místopředseda NOS PČR) a Josef Malý (místopředseda NOS PČR pro Vězeňskou službu ČR).
Prvním bodem jednání byla novela zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Iniciování změny zákona, zejména zrušení „150“ přesčasových hodin, bylo navrženo Unií bezpečnostních složek dne 01.03.2016 na setkání u ministra vnitra Milana Chovance s odkazem na jeden z bodů koaliční dohody. V tomto bodě shrnul zástupce ministerstva vnitra Vít Šťastný body, kterých se novela týká:
- odstranění „150“ hodin – nahrazeno náhradním volnem nebo proplacením služby
- zkušební doba pro nové příslušníky v délce 6 měsíců
- možný zrychlený postup pro středoškolsky vzdělané příslušníky
- náborový příspěvek
- příplatek za službu ve svátek ve výši 25%
- účinnost zákona se předpokládá od 01.01.2018
- změny v zákoně by měly mít okamžitý dopad na příslušníky a měl by být rozpočtově neutrální
Předseda Unie BS upozornil:
- nejvhodnější formou nahrazení „150“ hodin by bylo prioritně proplacení odsloužené služby a pouze v případě, že příslušník požádá, bude mu poskytnuto náhradní volno. Na to bylo přítomnými odpovězeno, že postup v pořadí 1, náhradní volno a 2. proplacení vychází ze současné platné legislativy. Zdeněk Drexler (Unie BS) dále upozornil, že v současném podstavu může být obtížné náhradní volno vůbec vybrat.
- služební hodnocení je bičem služebních funkcionářů a nemělo by být součástí výběrového řízení. Zde reagovali zástupci ministerstva vnitra tak, že toto není v kompetenci ministerstva ani se nejedná o problematiku zákona, ale metodiky daného bezpečnostního sboru.
Zdeněk Ondráček uvedl, že se na internetu objevily názory týkající se zastropování výsluhových příspěvků. Poslanci Stanislav Huml a Daniel Korte shodně uvedli, navyšování výsluhových příspěvků účelovými odměnami považují za nemorální, až hraničící se zákonem. Petr Tomek (NOS PČR) reagoval tak, že pobírání výsluhového příspěvku po 15 letech není vhodné. Pokud policista nastoupí např. ve 20 letech, je podle Tomka po 15 letech zkušeným policistou na vrcholu sil. Pokud by se taková změna dostala na pořad dne, má připravenou „rozumnou variantu změny“, která by se nedotkla příslušníků, kteří slouží dnes.
Druhým bodem bylo projednání změny zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky. Jednalo se o změnu § 65 – odebírání biologického materiálu – DNA. K dané problematice uvedl Zdeněk Bartoň (NOS PČR), že není možné brát všem příslušníkům DNA preventivně. Následně se rozpoutala diskuze týkající se jak příslušníků, tak i obviněných. Diskuzi ukončil předsedající Zdeněk Ondráček s tím, že diskuze je názorově natolik různorodá, že jí nelze vyřešit na místě a tato bude pokračovat v budoucnu.
Podle vyjádření zástupců ministerstva vnitra je „ve hře“ nařízení Vlády České republiky, kterým je iniciováno navýšení tarifních tabulek příslušníků bezpečnostních sborů o 10%. Toto by, v případě úspěchu, mělo platit od 01.07.2017.
Konkrétně na těch 10 procent si počkám. Když se vracelo 5, byly z toho ve finále 4. Po dlouhé době by došlo ke skutečnému zvýšení platu, na tento trend všichni čekáme. A co se týká příplatku za svátek, jsem také pro. Od 1.1. 2007 byl nahrazen 10 ti procenty, což bylo nedostatečné.
Držím palce v dalším jednáním.
Snad vláda pochopí, že bez zvýšení mezd nové policisty neseženou a ti co slouží budou i nadále odcházet za lepším.