Jaké revoluční změny chystá pro příslušníky bezpečnostních sborů hnutí STAN?
Žádné. A tím by tento článek mohl skončit. Nebojte, neskončí, protože vás rádi informujeme o naší činnosti. Stejně tak i o jednání, které proběhlo dne 10. května 2021 mezi předsedou hnutí Starostové a nezávislí, kterým je Vít RAKUŠAN a předsedou Unie bezpečnostních složek Zdeňkem DREXLERem.
Jednání bylo zaměřeno na oblast bezpečnosti, tedy jednak na příslušníky, kteří jsou v zákoně č. 361/2003 Sb. ale také strážníky městských a obecních policií.
Předseda Zdeněk Drexler se zajímal o budoucnost všech uvedených bezpečnostních složek, v případě, že hnutí STAN spolu s Piráty uspěje v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Nejzásadnější oblasti lze shrnout do následujících bodů:
- Výsluhové příplatky – Vít Rakušan uvedl, že chápe princip a důvod výsluhových příplatků a nehodlá je nijak měnit. Jakékoli změny v této oblasti vidí jako destabilizaci bezpečnostních sborů
- Výplaty – snahou hnutí STAN bude udržet výši výplat příslušníků bezpečnostních sborů na stávající úrovni. Realistickým pohledem na aktuální stav státní pokladny je jakékoli přidávání velmi nepravděpodobné. Důležité je udržení současného stavu
- Změny v bezpečnostních sborech – podle předsedy hnutí STAN není třeba v bezpečnostních sborech revoluce, ale evoluce. Pomalé, rozumné a systematické změny, nikoli převracení „na hlavu“. Radikální změny nepřispívají klidu v bezpečnostních sborech, který příslušníci tolik potřebují ke své práci.
- Zbrojní průkaz – Unie bezpečnostních složek iniciovala změnu zákona o zbraních a střelivu s tím, že by chtěla zbrojní průkaz pro policisty jako benefit bez zkoušek, testů a placení. Důvodem jsou pravidelné testy, střelby a manipulace se zbraní. Uvedené nebylo zatím naplněno (byl pouze zrušen správní poplatek 700,- Kč, což považujeme za nedostatečné). Vít Rakušan přislíbil pomoc v této oblasti jednak v současnosti z pozice člena bezpečnostního výboru, tak i případné kroky v budoucnosti.
- Strážníci – Zdeněk Drexler upozornil, že strážníci městských a obecních policií jsou takové „Popelky“ mezi bezpečnostními složkami. Stále nejsou mezi základními složkami IZS, v některých oblastech si je úřady „přehazují, jak horký brambor“, ve strategii očkování byli upozaděni a příslušný odbor Ministerstva vnitra, pod který spadají, nevychází vstříc aktuálním potřebám moderních městských a obecních policií. Vít Rakušan uznal, že to je pravda a uvedl, že má mnoho praktických zkušeností ze své pozice starosty města Kolína. Rád by přispěl k pozitivním změnám týkající se strážníků, které budou zásadnější, než je hodnostní označení.