Jednání na Policejním prezidiu ČR
Dne 28. ledna 2020 došlo k jednání mezi zástupci Unie bezpečnostních složek, kterou zastupovali Aleš Lehký a Zdeněk Drexler a vedením Policejního prezidia ČR zastoupené policejním prezidentem Janem Švejdarem a 1. náměstkem Martinem Vondráškem.
Prioritním tématem byla systemizace, která má údajně umožnit posun vedoucích v 7. tarifní třídě do 8. tarifní třídy. K uvedenému tématu oba zástupci Policejního prezidia ČR uvedli, že došlo k nešťastné chybě personálního oddělení, kdy případná změna je ve fázi návrhu, který se má v současné době projednávat i za účasti odborových organizací. Nedopatřením došlo k unáhlenému kroku a zveřejnění ve sbírce IAŘ.
Finanční situace na rok 2020 by měla být taková, že všechna krajská ředitelství by měla hospodařit nejméně se stejnými penězi jako v roce 2019 a tedy k zásadním finančním problémům by docházet nemělo.
Policie České republiky by ráda dosáhla na doplnění všech systemizovaných tabulek, v celkovém počtu 3039 a následně by mělo dojít k sestavení pevné struktury, která bude odpovídat potřebám lidí i Policie jako takové. Rok 2027 by měl být rokem, kdy bude ukončen rozvoj Policie České republiky.
Spolu s rostoucím počtem dálničních úseků má dojít k nárůstu dálničních oddělení ze současných 14 na konečných 35.
Stabilizační příspěvek – vedou se diskuze komu a za jakých podmínek by se měl vyplácet. Za ideální variantu, leč finančně náročnou, se považuje možnost dorovnat zvláštní příplatek na stejnou úroveň a stabilizační příspěvek použít ke skutečné stabilizaci. V letošním roce by se měl objevit předpis, který bude stabilizační příspěvek řešit.
Od 01. února 2020 by mělo docházet k pravidelnému posilování krajů, které jsou v podstavech policisty bezprostředně po ukončení ZOP tak, jak tomu bylo dříve, čímž by se měla eliminovat výpomoc z jiných útvarů.
Výpomoc v oblasti kolem Vrbětic by snad mohla skončit v červenci 2020.
Problematika převodů civilní zaměstnanců do služebního poměru není v žádném případě plošná. Jedná se o několik desítek pozic v celé Policii ČR, a to u míst, kde je to smysluplné. Uchazeč musí, stejně jako všichni ostatní projít testy a pokud jimi neprojde, nebude do služebního poměru přijat. A navíc se jedná o možnost, nikoli povinnost.
Policejní prezident uvedl, že chce striktně omezit boční vstupy. Jsou přípustné výjimky u úzce specializovaných služebních míst, v žádném případě se nemá jednat např. o tikové mluvčí apod.
Od 01. dubna 2020 chce policejní prezident zavést povinně odslouženou dobu u Policie ČR při ustanovení na místo spadající pod „kriminálku“, např. 3 roky služby pro OOK a OHK na úrovni územního odboru nebo 5 let při ustanovení na OOK, OHK na úrovni kraje. Všichni uchazeči musí mít splněný kurz SKPV (možná forma e-learningu).
Dotaz Aleše Lehkého – reaguje PČR nějak na současnou situaci ohledně koronaviru. Ano, policisté na letišti budou vybaveni v souladu s BOZP brýlemi, rouškami a rukavicemi.
Dotaz Zdeňka Drexlera – dostává Policie ČR finance na neobsazené tabulky a pokud ano, jak je s nimi naloženo. Nikoli, Policie ČR dostává finance pouze na obsazené tabulky a informace, že se tyto finance „někde“ rozdělují, je mýtus.
Zástupci Unie bezpečnostních složek upozornili na trvalý podstav u PČR, Zdeněk Drexler zmínil oddělení Benediktská a Bartolomějská, která jsou na polovičních stavech. V roce 2020 by měla být zveřejněna náborová kampaň, která by měla přimět zájemce o stup do řad Policie České republiky. V současné době přichází každé tři měsíce cca 240 „čerstvých“ policistů.