Jednání s policejním prezidentem
Dne 19. března 2025 se uskutečnilo avizované jednání odborových organizací (Unie BS, OSSOO, KOOBS a NOSP) s policejním prezidentem genpor. Mgr. Martinem Vondráškem, náměstkem policejního prezidenta pro ekonomiku brig. gen. PhDr. Jaromírem Bischofem a o. z. Bc. Milanem Bezdíčkem z personálního odboru z úseku náměstka policejního prezidenta pro LZIKTI. Tématem jednání byla situace ohledně porovnání benefitů a finančních náležitostí mezi armádou a bezpečnostními sbory.
Policejní prezident konstatoval, že do konce února měla být hotova analýza srovnání benefitů a finančních náležitostí mezi armádou a bezpečnostními sbory. Analytický útvar na tomto intenzivně pracoval, nicméně nedošlo ke vzájemné shodě a proto ministr vnitra požádal o prodloužení termínu do konce března 2025. Jak bylo avizováno, doposud nejsou vypořádány všechny připomínky a zjevně se je všechny ani nepodaří do stanoveného termínu 31. března 2025 vypořádat a materiál odejde nevypořádán. Jedním z nich je objem finančních prostředků. Dalším problémem je to, že při porovnávání je pracováno s týdenním fondem pracovní doby 40 h, který má armáda. Policie ČR a ostatní sbory mají týdenní fond pracovní doby 37,5 h. V tomto je zásadní rozpor s analytickým útvarem. Tento rozpor není pro nás výhodný a dá se říci, že nás poškozuje.
Náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku vysvětlil, že v této analýze se pracuje s rokem 2023, neboť při počátku zpracovávání analýzy nebyly ještě za rok 2024 veškeré podklady. Nicméně je zcela evidentní, že mezi roky 2023 a 2024 by neměl být nijak znatelný rozdíl.
V současné době je vytvořená analýza, která má 115 stran a 50 grafů. Vytváření této analýzy nebylo vůbec jednoduché, neboť armáda a bezpečnostní sbory mají v některých oblastech úplně jiné rozdělení, organizační strukturu. To co je v armádě, není v bezpečnostním sboru a opačně. Armáda má příplatek na bydlení, který bezpečnostní sbory nemají atd. Dále je velká rozdílnost různých příplatků. Je zcela zjevné, že vojáci mají vyšší tarif, stabilizační příplatek a rovněž navíc příplatek na bydlení. V současné době se čeká, zda analytický útvar zůstane u své teze 40 h, nebo dojde k nápravě.
Všeobecně lze zatím konstatovat, že rozdíl mezi vojáky a bezpečnostními sbory je cca 3- 7.000,-Kč.
Nástupní plat policisty je nižší než u vojáka, ale pak se časem postupně tento rozdíl vyrovnává, ale vždy tam zůstává určitý propad. Dále jsou velké rozdíly v nadtarifních složkách a benefitech.
Při srovnání benefitů a finančních náležitostí byly v analýze vytvořeny 4 kategorie zaměstnanců:
Juniorní a základní pozice, PČR 2. – 4. TT, Armáda 2. – 5. TT
Seniorní a juniorní specializované pozice, PČR 5. – 6. TT, Armáda 6. – 9. TT
Specializované pozice, PČR 7 – 8. TT, Armáda 10- 13. TT
Vysoce specializované pozice, PČR 9. – 11. TT, Armáda 14 – 20. TT
Juniorní a základní pozice, PČR 2. – 4. TT, Armáda 2. – 5. TT
Propad proti armádě v této skupině činí 389.911.968,-Kč, lze tedy konstatovat, že rozdíl na jednotlivce v této skupině je 3.150,-Kč
Seniorní a juniorní specializované pozice, PČR 5. – 6. TT, Armáda 6. – 9. TT
Rozdíl oproti armádě je 850.182.144,-Kč, rozdíl na jednotlivce v této skupině 3.448,-Kč
Specializované pozice, PČR 7 – 8. TT, Armáda 10- 13. TT
V této skupině je nulový rozdíl
Vysoce specializované pozice, PČR 9. – 11. TT, Armáda 14 – 20. TT V této skupině je rozdíl 45.215.352,-Kč, rozdíl na jednotlivce v této skupině 341,-Kč
Roční rozdíl: 1.285.309.464,-Kč
Filozofie policejního prezidenta při schválení požadavků z této analýzy je, že by mohlo dojít ke zvýšení stabilizačního příplatku pro všechny příslušníky bez rozdílu, ještě letos.
Toto však závisí na ideálních podmínkách a schválení příslušných opatření. Zatím se jedná pouze o pracovní návrh.
Dohoda s generálním ředitelem Ing. Vlčkem z HZS ČR počítá s tím, že by systém měl být nastaven stejně u HZS ČR jako u Policie ČR.
Stabilizační příplatek dle věku zůstává neměnný až do roku 2027, což znamená, že nebude každých šest měsíců přehodnocován.
Naopak teritoriální stabilizační příplatek bude i nadále každých šest měsíců podléhat přehodnocení ze strany policejního prezidenta.
Diskutovalo se také o výstrojních náležitostech, přičemž bylo potvrzeno, že od 1. 7. 2025 se vrátí na původní úroveň.
Pokud jde o novelu zákona o služebním poměru, pravděpodobně se nestihne projednat v současném volebním období, a proto zůstane úkolem pro novou vládu.
Co se týče náborového příplatku, v současnosti se jeho výše liší podle krajů. Od 1. 7. 2025 by však měl být sjednocen na celostátní úroveň. Tento příplatek je financován z provozních výdajů a jeho celkové roční náklady byly odhadnuty na několik stovek milionů korun.
Dále byla podána informace, že začne vyjednávání i o platech na rok 2026.
(tým Unie BS, elektronická přihláška na www.uniebs.cz)