Jednání o stabilizačním příplatku a tarifních tabulkách pro rok 2021
Dne 29. července 2020 proběhlo na Ministerstvu vnitra ČR jednání na téma stabilizační příplatek a dalších témat. Jednání se, mimo další osoby, zúčastnil ministr vnitra ČR Jan Hamáček, policejní prezident Jan Švejdar, náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Michal Keřka a za odborové organizace – Tomáš Machovič (NOS PČR), Jaroslav Chytrý (OSSOO) a Zdeněk Drexler (Unie BS)
Hlavním tématem jednání byl stabilizační příplatek. Stabilizační příplatek bude přiznán od 01.08.2020 policistům sloužícím v KŘP hl. města Prahy a KŘP Karlovarského kraje. Dále pak vybraným územním odborům Středočeského kraje, Ústeckého a Libereckého. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že se v rozpočtu jeho rezortu podařilo nalézt 230 mil., které použije na stabilizační příplatek a do budoucna by chtěl, aby na stabilizační příplatek „dosáhlo“ více policistů. Jako jednoznačnou věc ministr uvedl, že chce udržitelnost tohoto příplatku i do budoucna. V jiném případě by se jednalo o snížení platů, což je podle ministra Hamáčka nepřípustné.
Výše přiznání stabilizačního příplatku je zveřejněná prostřednictvím sítě Intranet v novelizaci ZPPP č. 100/2012.
Jako jednoznačné pozitivum vnímáme, že se ministr vnitra Jan Hamáček přiklonil k návrhu Unie bezpečnostních složek o navýšení tarifů o 10%. Uvedené navýšení navrhla Unie BS jako jediná odborová organizace.
Druhé pozitivum je za nás to, že se vůbec finance na stabilizační příspěvek nalezly a je možnost tento příplatek začít realizovat.
Rovněž oceňujeme, že z ministerstva vnitra budou uvolněny finanční prostředky na další odměny za období koronaviru. Smíšené pocity však nastávají při vědomí, že jejich rozdělení nebude plošně pro každého příslušníka, ale podle tzv. „zásluhovosti“. Z minulého rozdělování odměn je zřejmé, že do pojmu zásluhovost mohou někteří služební funkcionáři zahrnout i loajalitu a poslušnost, což není to správné měřítko.
Jako zásadní negativa vnímáme to, že finální variantu nikdo s Unií bezpečnostních složek nekonzultoval. Varianta nám byla předložena bez možnosti připomínkování, což považujeme za rozpor proti zákonu č. 361/2003 Sb., kde má odborová organizace právo na projednání příslušných oblastí, kam finance jednoznačně patří. S tím související negativum spatřujeme v tom, že původní myšlenka ze strany Unie BS byla „stabilizační příplatek by měl stabilizovat policisty, aby neodcházeli v produktivním věku, tedy např. po 10, 15 nebo 20 letech služby“. Toto nebylo v první fázi přiznání stabilizačního příplatku vůbec bráno na zřetel. Ačkoli jako odborová organizace jsme pro přidání financí každému příslušníkovi (nejen policistům), tak se nelze ztotožnit s myšlenkou, že jsou policisté, kteří získají náborový i stabilizační příplatek, zatímco příslušníci sloužící ku příkladu 20 let nedostanou ani jedno. Tímto krokem nedochází k žádné stabilizaci déle sloužících příslušníků, jak jsme požadovali.
Podle slov policejního prezidenta se zásadně zvýšil zájem o práci u Policie ČR. Ani s tímto se nemůžeme zcela ztotožnit. Zájem a výsledný nábor jsou dva zásadně rozdílné parametry a jak ukazují statistiky, jak celkově za období leden – červen 2020, tak za červen samotný, stále odchody převyšují nad příchody.
Předseda Unie BS Zdeněk Drexler se dotázal na benefit „zbrojní průkaz“, který je podle slov, jak ministra vnitra, tak policejního prezidenta v Poslanecké sněmovně a oba přislíbili, že o průběhu přijetí předmětného zákona bude Unie BS informována.
Prioritou Unie bezpečnostních složek pro závěr roku 2020 jsou – navýšení objemu finančních prostředků na platy příslušníků o 10% od 01.01.2021 a zajištění stabilizačního příplatku pro příslušníky sloužící více let, rovněž od 01.01.2021. Zda to bude nad 10 let, nad 15 let nebo jiný časový horizont, by měla být vedena diskuze.