Dopis Unie bezpečnostních složek zaslaný předsedovi Vlády ČR Mgr. Bohuslavu Sobotkovi a ministru financí Ing. Ivanu Pilnému
Na počátku týdne byl odeslán dopis panu premiérovi Mgr. Bohuslavu Sobotkovi a prakticky totožný i ministru financí panu Ing. Ivanu Pilnému. V dopise upozorňujeme na neveselou situaci týkající se financí u bezpečnostních sborů. Dopis byl poskytnut i předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů panu Josefu Středulovi, který se zúčastní dne 21. srpna 2017 jednání týkající se právě navýšení mezd příslušníkům bezpečnostních sborů. Text dopisu může být, po předchozí dohodě mezi předsedy ČMKOS a Unie BS, při uvedeném jednání použit. Samotný text dopisu níže:
Vážený pane premiére,
jako předseda odborové organizace Unie bezpečnostních složek, se sídlem Praha 5, ul. Nádražní 274/16, PSČ 150 00, vedené pod spisovou značkou L 17435 v rejstříku Městského soudu v Praze, IČO 27055949, si Vás tímto dovoluji zdvořile oslovit v souvislosti s připravovaným návrhem státního rozpočtu na rok 2018, a to zejména s důrazem na mzdovou problematiku příslušníků bezpečnostních sborů.
Na počátku volebního období současné Vlády České republiky vznikly dva zásadní dokumenty, a to Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a politickými stranami ČSSD a KDU-ČSL a následně Programové prohlášení Vlády České republiky. Z obou těchto dokumentů si dovoluji upozornit na následující pasáže:
Dne 13. ledna 2014 podepsaly vládní strany Koaliční smlouvu, kde je uvedeno, že „Smluvní strany budou klást důraz na další zvyšování připravenosti a akceschopnosti všech bezpečnostních složek státu; primárním úkolem bude stabilizace bezpečnostních sborů“.
Dne 12.02.2014 schválila vláda Bohuslava Sobotky Programové prohlášení, ve kterém je, mimo jiné, uvedeno, že „Vláda bude stabilizovat personální a ekonomickou situaci v bezpečnostních sborech. Bude podporovat další rozvoj Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a dalších složek integrovaného záchranného systému“.
Jedním ze zásadních prvků stabilizace bezpečnostních sborů je ekonomické zabezpečení příslušníků bezpečnostních sborů, a to jak po stránce mzdové, tak po stránkách investic, běžných výdajů, vybavení, vystrojení atd. Vezmeme-li v úvahu negativní vlivy ekonomiky i některé nešetrné zásahy minulých vlád, mzdová situace není u příslušníků bezpečnostních sborů nijak zásadně přívětivá. Stále nejsme v situaci, abychom si mohli říct, že stát dokáže dostatečně finančně zajistit policisty, hasiče a další příslušníky, tedy ty, kteří mají nejen z přesvědčení, ale z povahy výkonu služby i povinnost položit život pro druhé. Cílem činnosti naší odborové organizace není srovnávat mzdy v různých odvětvích. Každá profese si zaslouží odpovídající ohodnocení. Jako předseda Unie bezpečnostních složek zastávám názor, že ke stabilizaci v bezpečnostních sborech je třeba v rozpočtu na rok 2018 myslet na příslušníky bezpečnostních sborů a těmto vyslat jasné poselství, že si jejich náročné služby Vláda České republiky váží a jako takovou jí hodlá i adekvátně ocenit. Je mnoho zkušených, ale nespokojených policistů, kteří uvažují o odchodu do civilní sféry. Uvedeným krokem bude Policie ČR opětovně oslabena, neboť odchod policisty sloužícího např. 20 let, není možné nahradit příchodem čerstvě „znáborovaného“ nováčka. Zkušenosti a přehled po mnoha letech služebního poměru jsou nenahraditelné.
Z výše uvedených důvodů apeluji na Vládu České republiky, aby přispěla ke stabilizaci bezpečnostních sborů v mzdové oblasti a to tím způsobem, že příslušníkům bezpečnostních sborů svým nařízením navýší stupnici základních tarifů příslušníků bezpečnostních sborů na rok 2018 o 10 % již od 01. listopadu 2017.
Za Unii bezpečnostních složek: Bc. Drexler Zdeněk, předseda